Často je ťažké rozlíšiť medzi vzdušnou hnilobou stonky (Erwinia chrysanthemi, Erwinia carotovora subsp. carotovora) a čiernou nohou (Erwinia carotovora subsp. atroseptica). V tejto kapitole sa budeme venovať obom chorobám spoločne. Čierna noha sa šíri výlučne sadbovými zemiakmi. Organizmus spôsobujúci vzdušnú hnilobu stonky sa šíri aj sadivom zemiakov, ale nie výlučne. Môže byť prítomný aj v pôde a povrchovej vode. Často sa zmiešané infekcie vyskytujú na poli, kde sú zapojené dva alebo viac druhov Erwinia. V teréne sa tieto choroby môžu zamieňať s príznakmi podobnými čiernej nohe, ktoré spôsobujú ružová hniloba a plesne.

Príznaky

Čierna noha: Čierna noha postihuje zemiaky pestované v mierne chladnom podnebí, pričom optimálna teplota pre jej vývoj je približne 18–19 °C. Hniloba sa šíri z hnijúcej materskej hľuzy do stonky, ktorá sčernie. Zvyčajne je postihnutá iba spodná časť stonky, niekedy však môže sčernieť celá stonka. Postihnuté kmeňové tkanivá uvoľňujú rybí zápach. Vrchné listy postihnutých stoniek sa sfarbujú do bledozelena a okraje listov sa začínajú zvíjať nahor, žltnú a krátko nato vädne celá stonka. Postihnuté stonky sú tuhšie ako normálne, so vzpriamenými listami. Keďže ich rast je spomalený, môžu byť pokryté listami zdravých susedných rastlín, čím sú skryté pred zrakom. Postihnuté stonky vždy odumierajú skôr. Hľuzy rastlín postihnutých čiernou nohou môžu vykazovať tmavú hnilobu, ktorá prenikla cez stolon a pomaly expandovala dovnútra. Medzi chorými a zdravými tkanivami je viditeľná jasne definovaná hranica. Menej časté je, že infekcia hľúz prebieha cez lenticely, čo je bežnejšie pri bakteriálnej mäkkej hnilobe. V dôsledku interakcie s baktériami spôsobujúcimi hnilobu sa hniloba hľúz spôsobená čiernou nohou môže kedykoľvek zmeniť na mäkkú hnilobu. Niekedy je jediným príznakom hľúzy tmavohnedé sfarbenie na stolonovom konci alebo vaskulárnom tkanive. Príznaky sa môžu líšiť podľa odrody.

Vzdušná hniloba stonky: Vzdušná hniloba stonky sa vyvíja pri vyšších teplotách ako čierna noha. Stonky môžu začať hniť na akejkoľvek úrovni medzi materskou hľuzou a vrcholom rastliny. Táto hniloba môže zahŕňať celú stonku, ktorá sčernie. Hniloba však môže zostať lokalizovaná, pričom odumierajú iba časti stonky nad léziou. Pod léziou sa vytvárajú nové výhonky. Typické pre hnilobu stonky je dočasné vädnutie špičky v najteplejšom období dňa. Zapojené listy sa môžu zotaviť, ale v suchých a horúcich podmienkach sa môžu stať nekrotickými. Materské hľuzy chorých rastlín alebo hľuzy s vädnutím sú často poznačené veľmi vodnatou hnilobou bez zápachu. Vzdušná hniloba stoniek sa prejavuje najmä v teplých vegetačných obdobiach. Na stonkách ležiacich na zemi v poľahnutej ťažkej plodine sa často vyvinú rozšírené symptómy, ktoré sa podobajú na vzdušnú hnilobu stonky, ktorú môžu spôsobiť všetky tri vyššie uvedené druhy Erwinia.

Životný cyklus

E. carotovora subsp. atroseptica je známe, že ovplyvňuje iba zemiaky. E. chrysantemi a E. carotovora subsp. carotovora majú niekoľko hostiteľov. Na poli sa rastliny môžu infikovať prostredníctvom chorých susedných rastlín, striekajúcej dažďovej vody, aerosólov a hmyzu prenášajúceho patogény. Hľuzy sa môžu infikovať cez lenticely a rany alebo modriny spôsobené počas zberu. Pravdepodobnosť infekcie sa zvyšuje v prítomnosti chorých hľúz. Keď je prítomný v listoch alebo na listoch, môže dôjsť k explozívnemu množeniu patogénu na odumierajúcich listoch po zničení siady. Hľuzy sa môžu infikovať aj počas manipulácie pri skladovaní alebo pri výsadbe. Počas skladovania môžu infikované hľuzy začať hniť a kontaminovať susedné hľuzy.

Prevencia a kontrola

Problémom je, že tieto choroby môžu byť latentne prítomné v plodine a zostať nepovšimnuté niekoľko sezón. Toto je najmä problém pri produkcii semien, pretože to výrazne znižuje účinnosť nečestných zvierat ako opatrenia na kontrolu chorôb. Opatrným odstránením chorých rastlín sa hladina patogénu udržiava na čo najnižšej úrovni. Udržujte farmu čo najbezpečnejšiu voči chorobám, kupovaním iba zdravých sadbových zemiakov, t.j. sadbových zemiakov od známeho dodávateľa. Prísne aplikujte všetky hygienické opatrenia, napríklad:

  • odstránenie chorých rastlín z poľa a odstránenie hnijúcich hľúz (vrátane materských hľúz) počas zberu,
  • zberové parcely obsahujúce choré rastliny zberajte posledné, najlepšie v suchých podmienkach,
  • následne dôkladne vyčistite všetky stroje, dopravné prostriedky a skladovacie zariadenia,
  • nepoužívajte hľuzy z plodín obsahujúcich niekoľko chorých rastlín na ďalšiu produkciu semien.