vrch 10

Odroda SALINERO je pôvodom holandská odroda, ktorá sa teší veľkej obľube u našich susedov v Čechách, kde veľmi dobre odoláva silnému výskytu chrastavitosti. Pôvodom je odroda vyšľachtená z odrôd Mozart a Laura. Odroda nachádza uplatnenie hlavne ako konzumná odroda v luxusnom segmente v Európe. Dosahuje pomerne vysoké výnosy. Salinero sa vyznačuje veľkými oválnymi/okrúhlymi hľúzami so sýtožltou dužinou. Pretože šupka odrody SALINERO je pekná a hladká je vhodná aj na pranie a balenie. Obsah sušiny je pomerne vysoký až 21,2 % Odroda je varný typ B, po uvarení nemá žiadne zafarbenie.

Pretože odroda je veľmi dobre odolná voči chrastavitosti, môže sa pestovať aj na ľahších pôdach. 
Odroda je mierne odolná na mechanické odieranie, preto pri zbere odporúčame jemnejšiu manipuláciu, pozor na hádzanie z výšky.
Odroda SALINERO je odolná voči rakovine zemiakovej, háďatku zemiakovému, voči plesni zemiaklovej.

marenaOdroda MARENA je poloskorá, vysokoúrodná konzumná odroda pevnej konzistencie, varného typu B. Hľúzy sú guľato oválne strednej až veľkej veľkosti,žltej dužiny a žltej šupky. Je dobrou voľbou na výrobu hranolkou, suchých výrobkov, šúpanie a balenie. Po uvarení netmavne.  Pred sadením je vhodné Marenu predklíčiť. Pre nenaklíčenú sadbu odporúčame sadenie do pôdy nad 8°C v spone 28 až 30 cm. Odroda Marena je nadpriemerne odolná proti plesmi zemiakovej, hnedej škvrnitosti na listoch. Veľmi dobre a dobre sa skladuje.

tosca zemiakyOdroda Tosca je stredne skorá až stredne neskorá odroda zemiakov. Oválne hľúzy sú veľkostne vyrovnané, stredne veľké až veľké, farba dužiny je žltá, šupka je žltá. Odroda Tosca je odolná proti háďatku zemiakovéme Ro1, Ro4, je tiež odolná Y-vírusom, plesni zemiakovej a chrastavistosti. Odroda Tosca je vynikajúca odroda na skladovanie.

jellyJelly je stredne neskorá odroda varný typ B. Vyznačuje sa veľmi dobrou vnútornou kvalitou hľúz. Je to nová odroda vyšlachtená v Nemecku z odrody Marabel.
Žltošupké hľuzy majú na povrchu plytké očká, farba dužiny je žltá. Hľuzy majú veľmi dobrú chuť, čo ich posúva medzi popredné miesta v chuťových vlastnostiach, preto patria medzi najžiadanješie na trhu. Sú polopevnej konzistencie, majú strednú až mierne vyššiu múčnatosť, po uvarení netmavnú.
Tvorí vysoký trs prechodného typu s hrubou hlavnou stonkou. Listy má stredne veľké, na ktorých vyrastajú veľké lístky s matným povrchom. V stredne veľkom súkvetí sú usporiadané malé biele kvety.
Má pomalší rast vňate, pomerne dobrú dynamiku narastania hľúz. Pod mohutnou nadzemnou časťou sa vytvára stredný počet oválnych hľúz vyrovnaného väčšieho rastu v počte 8 až 12 kusov. Jelly je vďačná za harmonické hnojenie
Jelly je slabo rezistentná k háďatku zemiakovému patotypu Ro1 a rakovine zemiakovej rase D1. Počas dvojročných skúšok sa na hľúzach nevyskytla žiadna chrastavitosť obyčajná.
Je stredne až vyššie odolná proti plesni zemiakovej na vňati a dobre odolná proti plesni na hľúzach. Je stredne odolná voči vírusovým chorobám. Napriek tomu sa odporúča pravidelný postrek proti plesni zemiakovej.