vrch 11

MilvaMilva je poloraná akostná konzumná šalátová odroda, varného typu AB, s veľmi vysokým výnosom a vynikajúcou chuťou. Je mimoriadne vhodná na pranie. Netmavne ani v surovom, tak ani v uvarenom stave. Dužina je sýto žltá a po uvarení zostává pevná. Tvar hľúz je oválný s plytkými očkami. Varný typ sa označuje AB-BA. Odroda je rezistentná proti napadnutiu háďátkom zemiakovým (Ro 1+4) a chrastavitosti. Výnos je velmi vysoký ve všetkých typoch pôd.
Milva je vysoko citlivá k Yvírusu.  To si vyžaduje osobitnú starostlivosť pri výbere plôch na výsadbu porastov. Je potrebné uprednostniť izolované stanovištia, voľné hony z hľadiska susedstva nezávadných plôch s malým náletom prenášačov a nízkym obsahom dusíka.
Odporúčania pre pestovateľov:
K výrobe zdravej sadby patrí okrem iného aj včasný a správny boj s prenášačmi. Veľké ohrozenie spočíva v jarnom náletu vošiek a preto je určenie termínu prvého zákroku rozhodujúce. U insekticídov je potrebné dosiahnuť repelentného účinku, ktorý možno očakávať u skorej aplikácie pyretroidov. K úspešnému množeniu sadiva musí byť výsadba vykonaná včas. Optimálne majú byť vytvorené pevné klíčky o 1-2 mm dĺžky. Takto pripravená sadba môže byť vysadená skoro. Pri nestimulovanom sadive je treba počkať na vyššiu teplotu pôdy (min 8 ° C). Milva má stredné až vyššie nasadenie hľúz. Preto pri meziriadkovej vzdialenosti 75 cm možno odporučiť v riadku odstup 26-28 cm (do 50 000 rastlín na 1 ha). Môže byť použitá štandardná hĺbka sadenia. Pre podporu boja s prenášači odporúčame u odrody Milva morenie sadiva účinnou látkou imidocloprit (Monceren G). Nesmieme zabúdať aj na rovnomerné hnojenie