vrch 1

Odroda Santera je vynikajúca konzumná odroda so špičkovou stolnou hodnotou, vemi vhodná pre prípravu zemiakového šalátu. Jej sýto žltá farba po uvarení doslova vystupuje zo servírovacích tanierov a láka ku konzumácií. Santera kvitne ojedinele na bielo, trs je nižší až stredný, hľúzy sú dlho oválne, tvarovo veľmi vyrovnané. Santera má jemné plytké očká. Pod jedným trsom je približne 12-16 hľúz. Dužina je sýto žltá, šupka je sýto žltá. Netmavne za surova ani po uvarení. Vynikajúca chuť, jemná štruktúra hľúz, varný typ A.

Odroda sa veľmi dobre skladuje, má pomerne dlhú dobu dormancie. Doporučujeme hľúzy pred sadením predklíčiť. Ideálne sú hlinito piesčité pôdy s dobrou zásobou živín. Vysádzame vždy do predhriatej pôdy zvlášť ak sadíme do pôd ťažkých a hlinitých. Podľa potreby aplikujeme strednú až vyššiu dávku  dusíku. Odolnosť voči chrastavitosti je dobrá. Treba dávať pozor na vločkovitosť.
Ak je možnosť odroda je vďačná za pestovanie pod závlahou.

Doporučujeme kvalitnú ochranu prosti plesni zemiakovej  a tiež proti hnedej a terčovitej škvrnitosti. Je veľmi dobre odolná proti vírusu Y.