vrch 9

Červená odroda zemiakov Alouette bola pôvodne vyšlachtená  z odrody Laura na základe požiadaviek ekologického pestovania.

Alouette patrí medzi skoré odrody zemiakov, pevného varného typu AB. Vďaka vysokej odolnosti voči chorobám, najmä plesni zemiakovej je výbornou voľbou na BIO pestovanie. Alouette veľmi dobre znáša sucho, hodí sa do oblasti bez možnosti závlahy alebo suchších oblastí s minimom zrážok. 

Vďaka výborným chuťovým vlastnostiam a univerzálnosti je Alouette obľúbená odroda nielen na spracovanie a ďalší predaj ale aj na všeobecné použitie kuchyni ; varenie, pečenie a výrobu hranoliek.  

Hľúzy sú tvarovo vyrovnané, podlhovasto -oválne s červenou šupkou a žltou dužinou. Nasadenie hľúz je veľmi rýchle, počet tržných hľúz je vysoký.

Alouette je vysoko odolná proti plesni zemiakovej na hľúzach ale aj na listoch, je dobre odolná proti chrastavitosti, rakovine zemiakovej, háďatku zemiakovému. Je mierne citlivý na Y-vírus.

Odroda Alouette zostáva dlho v pokoji, jej doba skladovania je dlhšia, približne 6  mesiacov. Skladujeme pri približne 4°C.

Odporúčanie pri pestovaní:
Hľúzy je dobré pred sadením predklíčť, čím sa dosiahne skoršie nasadenie hľúz a úroda.
Neodporúčame sadiť do studenej zeme, je dobré ak je zem trochu ohriata.
Pre lepšie výsledky sa odporúča vyššia dávka dusíka.