vrch 8

Je veľmi skorá konzumná odroda zemiakov, vhodná pre letný a jesenný konzum. Odporúčaná spotreba v období jún – december. Pochádza z Českej republiky, kde patrí medzi najhľadanejšie skoré odrody zemiakov. Je určená na priamy konzum ako príloha, vhodná aj na prípravu šalátov. Varný typ zemiakov B–A, po uvarení pevnej konzistencie.
Počas rastu vytvára nižší trs listového typu so stredne veľkými listami, má stredne veľké kvety, ktoré sú usporiadané v malom súkvetí. Hľuzy sú krátkooválne so žltou šupkou, plytkými očkami a žltou dužinou, majú veľmi krátku vegetačnú dobu s rýchlou a skorou
tvorbou hľúz. Dosahuje stredne vysoké úrody s úrodovým potenciálom 45 t.ha-1. Má rýchlu dynamiku tvorby hľúz, je určená pre zber v prvom a druhom zberovom termíne. Je odolnejšia proti sledovaným vírusovým chorobám , má strednú odolnosť proti plesni zemiakovej na vňati i na hľuzách. Je stredne odolná proti chrastavitosti obyčajnej a je odolná voči rakovine zemiakovej rase D1. Hľuzy sú odolné proti mechanickému poškodeniu.
magdaMagda je odroda , ktorá nie je vhodná na ľahké piesočnatnaté pôdy , dobre sa jej darí na ílovitých vlhších pôdach, kde dosahuje veľmi dobré výsledky.