vrch 9

Vyhľadávanie zemiaky podľa vlastností

utorok, 06 apríl 2010 09:05

Zemiaky PRINCESS

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(113 hlasov)
Je to skorá šalátová odroda pevného varného typu AB,je vynikajúcej chuti a ma nízku náchylnosť k černeniu pri varení.
Bielokvitnúca odroda Princess má stredne vysoký trs listového typu s tenkou stonkou.
Menšie kvety sú umiestnené v stredne veľkom súkvetí. Kvitne so strednou intenzitou. Nasadzuje pomerne vysoký počet hľúz pod trsom ovalného tvaru na povrchu s plytkými očkami, žltou hladkou šupkou.
Farba dužiny je žltá, v závislosti na lokalite až sýtožltá. Pre odrodu je typický nízky obsah škrobu v hľúzach, ktorý si zachováva aj v suchších rokoch, kedy mnohé iné odrody sú rozvarivejšie. Je zaradená medzi skoré odrody ale v praxi o nej môžeme povedať, že patrí medzi odrody skoršie poloskoré. Vegetačnú dobu má približne 125 dní. Má pomerne dobrú dynamiku narastania hľúz.
Počas rastu je mierne náchylná na sucho. Nasadzuje väčší počet hľúz, ktoré majú zvýšenú potrebu závlahy alebo dostatku vlahy, preto sa doporučuje pestovať i v ťažších a mokrejších pôdach.
Má vysokú odolnosť voči mokrej hnilobe, pliesňam vňate aj hľúz, hnedej škvrnitosti a chrastavitosti. Je odolná voči háďatku zemiakovému Ro. Je dobre skladovateľná až do jarného obdobia si uchováva vysokú konzumnú kvalitu.


Náš Tip: Odroda Princess je skutočná princezná medzi zemiakmi. Vyznačuje sa vynikajúcou chuťou a je veľmi vhodná na pranie. Odporúčame pestovať pod závlahou alebo vo vlhších a chladnejších oblastiach.

Ďaľšie informácie

  • Vegetačná doba: Skorá
  • Varný typ: AB - šalát - príloha
  • Farba šupy: Žltá
  • Úžitkový smer: Priamy konzum
  • Stupeň množenia: A (C1)
  • Farba dužiny: Sýto žltá
  • Skladovateľnosť: Dlhodobá viac ako 6 mesiacov