vrch 4

Vážení zákazníci, 

z kapacitných dôvodov prijímame objednávky na rozvoz už iba od 25 KG po telefonickom dohovore.  Predaj zemiakovej sadby prebieha tiež ďalej na predajni v Bánovciach nad Bebravou, Mila Urbana 18, kde Vás radi obslúžime. 

 s pozdravom, 

team sadbovezemiaky.skFebruár je mesiac, kedy je vhodné začať sa zaoberať výberom sadbových zemiakov. Sadbové zemiaky bývajú dostupné už koncom februára, začiatkom marca.

Často sa naskytuje otázka, či je vôbec nutné kupovať novú sadbu alebo stačí nasadiť zvyšky z predošlej úrody? Prečo nenasadiť vrecko konzumných zemiakov zo supermarketu – je to 4 až 5 krát lacnejšie ako nákup novej certifikovanej sadby. Hoci je to možné, s výsledkom by ste nemuseli byť vôbec spokojní.

Dôvodom prečo použiť certifikované sadivo namiesto konzumných zemiakov z obchodu, je že certifikovaná sadba bola vypestovaná za účelom ďalšieho množenia a teda zodpovedá určitému predpismi stanovenému biologickému stavu. Tým, že bola pestovaná v sterilnej pôde, neobsahuje žiadne vírusy, nematódy alebo plesne, ktoré by ste si jej ďalším pestovaním mohli preniesť na novú úrodu alebo do pôdy na záhrade. Konzumné zemiaky bývajú tiež často ošetrené proti klíčeniu. Pestovaním certifikovanej sadby dosiahnete podstatne vyšší výnos a kvalitatívne zaujimavejšiu úrodu, s vyššou odolnosťou voči chorobám.

Čítať ďalej...

AKTUÁLNA PONUKA KONZUMNÝCH ZEMIAKOV IHNEĎ K ODBERU: ANNALENA, CONCORDIA CENA 0,30 € + DPH / 1 KG


Annalena -   (varný typ AB) výborná šalátovka, vhodná ako prílohový zemiak, výbornej kvality, ktorá vyniká sýto žltou dužinou a peknými dlho-oválnými hľúzami s jemne sieťovanou šupkou a plytkými očkami. Varená ale aj pripravená za studena, Annalena si uchováva sviežu chuť. Je ideálna ako varená príloha, či súčasť šalátu pretože výborne drží svoj tvar, rovnako vhodná je aj ako opekaný zemiak.

Concordia - (varný typ B) krásna sýtožlta dužina, s minimálnym sklonom ku zmene farby po uvarení. Concordia je všestranne využiteľný typ odrody, vhodná na varenie, pečenie, opekanie ako prílohový zemiak.

 

Zemiak alebo Solanum Tuberosum, je štvrtá najvýznamnejšia plodina hneď po ryži, pšenici a kukurici. Inkovia v Peru boli prvý národ, ktorý začal s kultiváciou tejto plodiny už okolo roku 8000 p.n.l.

Keď v roku 1536 španielskí dobyvatelia dobyli Peru a hľadali zlato, objavili tento pokrm a do kroniky zaznamenali, že sa varia podobne ako gaštany ale chutia inakšie. Pred koncom 16 storočia rodiny baskitských námorníkov začali s pestovaním tejto plodiny na severnom pobreží Španielska. Sir Walter Raleigh priniesol túto plodinu do Írska v roku 1589 a začal ju pestovať v blízkosti Corku. Od toho momentu trvalo priližne 4 desaťročia, kým sa začali zemiaky šíriť aj do zvyšku Európy.

Čítať ďalej...


Zdravý životný štýl a s ním spojené stravovacie návyky nás vedú k prehodnoteniu pôvodnych základných surovín. Je zaujímavé sledovať ako sa tento trend premieta aj do jednej z najzákladnejších potravín na svete - zemiakov. S nižšou konzumáciou mäsa, ľudia hľadajú alternatívu v zelenine a tak prirodzene rastie dopyt aj po jej najrôznejších variáciach a odrodách.

Čítať ďalej...