vrch 4

Veľmi skorá konzumná odroda univerzalného využitia, ovalného tvaru s červenou šupkou a žltou dužinou príjemnej chuti. Varný typ B. Dosahuje vysoký výnos tržných hľúz, ktoré sa dobre dlhodobo skladujú. Hľúzy oválne s plytkými očkami, so žltou farbou dužiny a červenou šupkou. Sanibel je odolná voči haďatku zemiakovému, vysoko odolná voči vírusovým chorobám a plesni zemiakovej. Stredne až vysoká odolnosť voči chrastavitosti. Odroda má nízku náchylnosť na mechanické poškodenie. Po uvarení netmavne.


Zemiaky DOUBLE FUN patria medzi fialové zemiaky od holandského šľachtiteľa, ktorý pri ich šľachtení nadviazal na dlhoročnú tradíciu pestovania farebných zemiakov v Andách. Odroda DOUBLE FUN vyniká nepravidelným farebným vzorom so žltou a fialovou farbou a prekvapujúcim farebným vzorom na tanieri.  DOUBLE FUN má vynikajúce kvality na smaženie a pečenie v šupke.

DOUBLE FUN je stredne skorá vysoko úrodná odroda varného typu AB. Hľúzy sú stredne veľké, oválne. Šupka je fialovo žltej farby rovnako aj dužina. Pre dosiahnutie väčšej veľkosti hľúz znížte hustotu výsadby a dbajte na udržanie vňate na konci vegetácie. Fialový vzor dužiny je vyraznejší ak bol  počas vegetácie dostatok slnečných dní, chladnejšie počasie naopak zvýrazní podiel žltej farby.
Pre odrodu DOUBLE FUN je typická príjemná krémovo maslová chuť. Dužina si pri varení drží tvar, nerozvára sa. 

DOUBLE FUN je odolná obyčajnej chrastavitosti hľúz a plesni zemiakovej na hľúzach. Je slabo citlivá na SENCOR. Doba dormancie je stredná. Na peknej a hladkej šupke sa môže objavit’ striebristost’, dbajte preto na včasný zber a správne skladovanie.

Filalové zemiaky sú výborným zdrojom antioxidantov, prečítajte si viac o ich účinkoch http://www.sadbovezemiaky.sk/aktuality/325-perupas-zemiakovy-poklad-z-peru\


Zemiaky Corinna je novinkou medzi veľmi skorými odrodami zemiakov. Prvé výsledky jej pestovania ukazujú, že patrí k jedným z najskorších odrôd, vytvára veľké hľuzy, ktoré sú veľmi dobre prateľné. Corinna je varný typ B, hľuzy sú ovalné s veľmi peknými plytkými očkami. Šupka je žltá, farba dužiny je krásne sýto žltá.
Corinna je v počiatočnom vývoji veľmi rýchla, vykazuje veľmi pekný stredný až vyšší výnos vyrovnaných hľúz strednej veľkosti.
Corinna je veľmi dobre odolná háďatku zemiakovému Ro 1+ 4, virovým chorobám, je stredne odolná  plesni zemiakovej, stredne odolná voči chrastavitosti.

Odroda Ranomi je nová holandská skorá odroda,ktorá si našla miesto na zemiakovom trhu vďaka jej výbornej odolnosti voči chrastavitosti, svojim chuťovým vlastnotiam a vďaka jej výnostnosti. RANOMI sa vyznačuje pomerne veľkými, uniformnými, dlho oválnymi hľuzami s peknou svetlou šupkou s jemnými očkami a  peknou žltou dužinou. Je to pevný varný typ AB.
Odroda RANOMI je výborne odolná voči všeobecnej chrastavitosti, háďatku zemiakovému, rakovine zemiakovej. Odporúča sa preventívny postrek proti plesni zemiakovej. 
Odroda má strednú dobu skladovateľnisti. RANOMI je citlivá na SENCOR. Pozor na mechanické poškodenie pri zbere.

Odroda BELLAROSA patrí medzi veľmi skoré červené odrody, varného typu B.Bellarosa dosahuje veľmi skoro veľké oválne hľúzy so stabilnou vnútornou kvalitou. Preto je možné dodávať Bellarosu skoro na trh, kde sú žiadané zemiaky s vekými hľúzami a červenou šupkou. Je výbormá na lúpanie.
Bellarosa ma malé až stredné nároky na pôdu a závlahu. Dosahuje stabilné a vysoké výnosy dobrej kvality. Nie je citlivá na stres zo sucha.

Odporúčaný spon sadenia hľúz je s odstupom v riadkoch 28-30 cm. Bellarosa sa vyznačuje dlhým obdobím kľúdu a preto je treba sadbu pre zlepšenie nasadenia hľúz narašiť, porípade predklíčiť. Belalrosa je vďačná za harmonické hnojenie.

Aj napriek veľmi dobrému zdravotnému stavu listov odporúčame  pravidelný postrek proti  plesni zemiakovej na vňati v normálnom postrekovom slede. Je veľmi dobre odolná voči chrastavitosti, vločkovitosti a tmavnutiu dužiny i mechanickému poškodeniu.

Bellarosa presvedčí vysokým výnosom kvalitných a veľkých hľúz.

Je veľmi dobre skladovateľná, nakoľko má dlhé obdobie vegetačného kľúdu.