vrch 11


Magenta Love je novinka z Holandska, ktorá je súčasťou konceptu farebných zemiakov PERUPAS od firmy HZPC. Ružová odroda nadväzuje na tradíciu pestovania farebných zemiakov v Južnej Amerike. Odroda vyniká nádhernou tmavoružovou farbou dužiny, špecifickou chuťou už pri surovom nahryznutí, príjemnou arómou a pevnou dužinou po uvarení. Odroda okrem zaujmavého vzhľadu zaujme aj vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami, ktoré ju predurčujú na vytvorenie dokonalého kulinárskeho zážitku. Pri restovaní na masle, dostáva jemnú orieškovú chuť, pri pečení v rúre naberá príjemný horkastý podtón a pri varení v šupke má príchuť zeleniny s príjemným podtónom horkosti.

Magenta Love je veľmi skorá odroda, varný typ A s vysokým podielom tržných hľúz.
Hľuzy sú vyrovnaného dlho-oválneho tvaru, dužina má nádhernú červenú farbu, ktorá sa po uvarení mení na stororužovú. Pri pestovaní treba dávať pozor na vhodné pôdy, určite sa nehodí do pieskovitých pôd - je totiž náchylná na chrastavotosť. Je dobré dodržiavať postreky proti plesni na vňati a na hľúzach. Je citlivá aj na vírus Y na vňati a na hľúzach - je dôležité dbať na výber pestovateľskej oblasti  a na včasnú a pravidelnú insekticídnu ochranu. Na peknej a hladkej šupke sa môže objaviť striebristosť, ktorej sa dá zabrániť včasným zberom a správnym skladovaním.

Odroda BELLAROSA patrí medzi veľmi skoré červené odrody, varného typu B.Bellarosa dosahuje veľmi skoro veľké oválne hľúzy so stabilnou vnútornou kvalitou. Preto je možné dodávať Bellarosu skoro na trh, kde sú žiadané zemiaky s vekými hľúzami a červenou šupkou. Je výbormá na lúpanie.
Bellarosa ma malé až stredné nároky na pôdu a závlahu. Dosahuje stabilné a vysoké výnosy dobrej kvality. Nie je citlivá na stres zo sucha.

Odporúčaný spon sadenia hľúz je s odstupom v riadkoch 28-30 cm. Bellarosa sa vyznačuje dlhým obdobím kľúdu a preto je treba sadbu pre zlepšenie nasadenia hľúz narašiť, porípade predklíčiť. Belalrosa je vďačná za harmonické hnojenie.

Aj napriek veľmi dobrému zdravotnému stavu listov odporúčame  pravidelný postrek proti  plesni zemiakovej na vňati v normálnom postrekovom slede. Je veľmi dobre odolná voči chrastavitosti, vločkovitosti a tmavnutiu dužiny i mechanickému poškodeniu.

Bellarosa presvedčí vysokým výnosom kvalitných a veľkých hľúz.

Je veľmi dobre skladovateľná, nakoľko má dlhé obdobie vegetačného kľúdu. 

Flavia
Odroda Flavia je atraktívna svojimi pravidelnými a vysokými výnosmi. Patrí medzi superskoré odrody, s veľmi rýchlou dynamikou nárastu hľúz a tvorbou pevnej a vzhľadnej šupky. Flávia láka na pohľad svojimi vzhľadovo veľmi peknými, dlhooválnými hľuzami, žltou šupku s plytkými očkami a krásne žltou dužinu. Svojimi chuťovými vlastnosťami spĺňa aj tie najnáročnejšie požiadavky. Výnos je stredný až vysoký. Odroda je odolná proti háďatku zemiakovému, plesni zemiakovej, Y-vírusu. Je veľmi dobre odolná proti odieraniu a mechanickému poškodeniu. Je varný typ B. Patrí k najžiadanejším odrodám na trhu.

Veľmi skorá šalátová odroda pravidelného podlhovastého tvaru. Dužina žltej farby si udržuje chuť po celý rok. Šupka je jemne hladká,zemiak nemá sklon k černaniu alebo zmene farby. Veľmi dobre skladovateľná. Pre rýchly zber je nutné predklíčenie.Odroda vhodná i na skladovanie.
Varný typ BA.


Zemiaky MonikaMonika je veľmi skorá odroda. Varný typ B, po uvarení je pevnej konzistencie a netmavne.Je určená na priamy konzum ako príloha. Odporučená spotreba v období jún - december. Prednosťou odrody je pomerne veľký výnos tržných hľúz a v kategórii veľmi skorých zemiakov vysoké výnosy.Rast  a výnosy môžeme urýchliť použitím netkaných textílií a dostatočnými závlahami.  Farba šupky je žltá, farba dužiny je žltá.
Čítať ďalej...