vrch 3

Odroda KATY patrí k novinkám medzi veľmi skorými odrodami zemiakov.  Novinka od českého šlachtiteľa Vesa Velhartice je výsledkom kríženia odrôd Everest a Bellarosa.  Odroda KATY je varný typ B, po uvarení netmavne a ponúka veľmi kvalitnú stolovú hodnotu. Je vhodná predovšetkým na priamy konzum. KATY vykazuje veľmi rýchle nasadenie hľúz a ponúka špičkové výnosy vo veľmi skorých termínoch.

Odroda KATY sa vyznačuje kratkými oválnymi hľúzami, ktoré sú vzhľadné, tvarovo vyrovnané. Dužina je žltá, farba šupky je žltá jemná, s plytkými očkami.

KATY je výborne odolná voči chrastavitosti a  mechanickému poškodeniu. Darí sa jej v pôdach s vyrovnaným zavlažovaním. 
Doba uskladnenie je v priemere 3 až 4 mesiace.

Super skorá odroda LEA patrí k novším odrodám pevného varného typu na trhu. Je varyný typ A - AB. Na trhu získala pomerne rýchlo popularitu vďaka veľmi vzhľadným hladkým hľúzam so sýtožltou dužinou, vysokou odolnosťou voči chorobám, vhodnosťou na bio pestovanie a v neposlednej rade vďaka jej excelentnej chuťovej kvalite. V roku 2019 patrila k najúrodnejším odrodám, s vysokým podielom veľkých hľúz.

Odroda LEA sa vyznačuje oválnými hľúzami, so sýtožlotou dužinou, peknou jemnou, hladkou šupkou, s plytkými očkami. Jej pekné hľúzy ju robia  veľmi vhodnú na pranie a balenie. Odroda LEA si pri varení drží tvar, nerozvára sa a po uvarení takmer netmavne.

Zemiaky LEA sú vysoko odolné voči chorobám, vďaka čomu je výbornou voľbou na biopestovanie.

Odroda LEA je odolná voči:
- chrastavistosti 
- plesni na hľúzach
- plesni na listoch
- čiernej nohe
- vločkovitosti
- rakovine zemiakovej 
- Y vírusu
- mechanickému odieraniu


LEA patrí k dobre uskladniteľným odrodám, s dlhou dobou dormancie. Pri dobrých podmienkach ju uskladníte po dobu 4 mesiacov.

Veľmi skorá konzumná odroda univerzalného využitia, ovalného tvaru s červenou šupkou a žltou dužinou príjemnej chuti. Varný typ B. Dosahuje vysoký výnos tržných hľúz, ktoré sa dobre dlhodobo skladujú. Hľúzy oválne s plytkými očkami, so žltou farbou dužiny a červenou šupkou. Sanibel je odolná voči haďatku zemiakovému, vysoko odolná voči vírusovým chorobám a plesni zemiakovej. Stredne až vysoká odolnosť voči chrastavitosti. Odroda má nízku náchylnosť na mechanické poškodenie. Po uvarení netmavne.


Zemiaky DOUBLE FUN patria medzi fialové zemiaky od holandského šľachtiteľa, ktorý pri ich šľachtení nadviazal na dlhoročnú tradíciu pestovania farebných zemiakov v Andách. Odroda DOUBLE FUN vyniká nepravidelným farebným vzorom so žltou a fialovou farbou a prekvapujúcim farebným vzorom na tanieri.  DOUBLE FUN má vynikajúce kvality na smaženie a pečenie v šupke.

DOUBLE FUN je stredne skorá vysoko úrodná odroda varného typu AB. Hľúzy sú stredne veľké, oválne. Šupka je fialovo žltej farby rovnako aj dužina. Pre dosiahnutie väčšej veľkosti hľúz znížte hustotu výsadby a dbajte na udržanie vňate na konci vegetácie. Fialový vzor dužiny je vyraznejší ak bol  počas vegetácie dostatok slnečných dní, chladnejšie počasie naopak zvýrazní podiel žltej farby.
Pre odrodu DOUBLE FUN je typická príjemná krémovo maslová chuť. Dužina si pri varení drží tvar, nerozvára sa. 

DOUBLE FUN je odolná obyčajnej chrastavitosti hľúz a plesni zemiakovej na hľúzach. Je slabo citlivá na SENCOR. Doba dormancie je stredná. Na peknej a hladkej šupke sa môže objavit’ striebristost’, dbajte preto na včasný zber a správne skladovanie.

Filalové zemiaky sú výborným zdrojom antioxidantov, prečítajte si viac o ich účinkoch http://www.sadbovezemiaky.sk/aktuality/325-perupas-zemiakovy-poklad-z-peru\


Zemiaky Corinna je novinkou medzi veľmi skorými odrodami zemiakov. Prvé výsledky jej pestovania ukazujú, že patrí k jedným z najskorších odrôd, vytvára veľké hľuzy, ktoré sú veľmi dobre prateľné. Corinna je varný typ B, hľuzy sú ovalné s veľmi peknými plytkými očkami. Šupka je žltá, farba dužiny je krásne sýto žltá.
Corinna je v počiatočnom vývoji veľmi rýchla, vykazuje veľmi pekný stredný až vyšší výnos vyrovnaných hľúz strednej veľkosti.
Corinna je veľmi dobre odolná háďatku zemiakovému Ro 1+ 4, virovým chorobám, je stredne odolná  plesni zemiakovej, stredne odolná voči chrastavitosti.
Strana 1 z 3