vrch 4

Twister je holandská skorá odroda, pevného varného typu AB s veľmi vzhladnými hľúzami. Twister je veľmi dobre odolný voči chorobám,  vďaka čomu sa hodí nie len pre konvenčné pestovanie ale aj pre BIO pestovanie.
Guľato oválne hľúzy sú veľmi vzhľadné, so žltou šupkou a peknou žltou dužinou.  Odroda je výborná voľba na pranie a predaj.

Kvety kvitnú na svetlo fialovú farbu, v rannom štádiu vykazuje veľmi rýchle nasadenie hľúz. Podiel tržných hĺúz je vysoký.

Twister má vysokú odolnosť voči plesni zemiakovej na hľúzach aj na listoch, je odolný voči chrastavitosti, Y- vírusu, haďatku zemiakovému a rakovine zemiakov. Je minimálne citlivý na odieranie a mechanické poškodenie. 

Odroda Twister je veľmi dobre uskladniteľná. Pri optimálných podmienkach skladovania až po dobu 6 mesiacov.


Holandská odroda VOGUE, je stredne skorá odroda charakteristická vysokými úrodami veľkostne a tvarovo vyrovnanými veľkými hľúzami s  peknou žltou šupkou aj dužinou. Odroda VOGUE je pevný varn typ AB a vyznačuje sa vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami.

Kvitne na krásnu bielu farbu. 
Odroda VOGUE je dobre odolná voči chrastavitosti,  rakovine zemiakovej, háďatku RO1 a RO4. Odroda nie je citliva na SENCOR. Odporúčame postrek proti plesni zemiakovej.

Vogue sa vyznačuje krátkou dobou dormancie, po zbere je vhodná na priamy konzum, nakoľko doba skladovateĺnosti je kratšia.

Červená odroda ESMEE, patrí medzi vysoko úrodné  skoré zemiaky, varného typu AB. Vyznačuje sa krásnou červenou šupkou, žltou dužinou. Na poli zakvitá na krásnu fialovú farbu. Vhodná aj na dlhšie skladovanie.
Je citlivá na SENCOR.

Hľuzy sú veľkého, dlhooválneo tvaru, s červenou šupkou a plytkými očkami, so žltou dužinou. Nahodenie hľúz pod kopcom je stredné. Doba dormancie je stredná.
Je odolná  voči chrastvistosi obyčajnej a prašnej. Je dobre odolná rakovine zemiakovej a Y vírusu. Odporúčame prevenciu proti plesni zemiakovej na listoch, voči plesni na hľúzach sa vyznačuje dobrou rezistencou.

Zemiaky SUNITANová holandská odroda SUNITA, ktorá je úspešným výsledkom kríženia odrôd Marabel a Carrera, je skorá konzumná odroda varného typu AB. Odroda má veľmi pekné vyrovnané oválne hľúzy, so žltou šupkou, plytkými očkami a tmavožltou dužinou. Sunita sa vyznačuje lahodnou chuťou a vysokou úrodnosťou. Je výborná na pranie. Jej výhodou je dlhá doba skladovania. Počet hľúz je 9 až 11. Je odolná proti háďatku  zemiakovému patotypu Ro1. Je stredne citlivá na SENCOR.

Zemiaky BohemiaSkorá konzumná odroda, ktorá patrí medzi novinky českých sadbových zemiakov. Výnos hľúz je veľmi vysoký. Vo svojej skupine odrôd patrí k najvýnosnejším. Hľúzy sú oválne, stredne veľké, s vyrovnaným podlhovastým tvarom. Odroda vyniká výbornou konzumnou kvalitou, čím sa zaraďuje
Čítať ďalej...
Strana 1 z 2