vrch 3

Ballerina je nová dánska skorá až poloskorá odroda, testovaná v Českej republike, kde dosiahla špičkové výkony v horúcich, suchých rokoch. Ballerina presvedčí vynikajúcou varnou kvalitou a veľmi vzhľadnými hľúzami. Odroda tiež poteší svojou dlhodobou skladovateľnostou, vynikájúcou chuťou a úrodnosťou.

Ballerina je varný typ AB, má vzhľadné pekné hľúzy so žltou peknou jemnou šupkou a žltou dužinou. Hľúzy majú veľmi nízky obsah cukru aj po dlhej dobe skladovania, čo garantuje jej dobré chuťové vlastnosti aj po dlhej dobe skladovania.

Ballerina je odroda do lepších pôd,s pravidelným zásobovaním živin, odporúčame zabezpečiť zavlažovanie v počiatočnom štádiu,vtedy sa odmení vysokými výnosmi s peknými veľkými hľúzami.Ballerina je dobre odolná voči chrastavitosti, plesni na hľúzach, háďatku, rakovine zemiakovej.

Julinka je nová, veľmi zaujímavá skorá odroda na trhu, s pomerne rýchlym štartom, s veľkými oválnymi vzhľadovo atraktívnymi hľúzami. Je vhodná na pranie a balenie s vynikajúcou vnútornou avonkajšou kvalitou. Čistá žltá šupka i dužina, po uvarení ani za surova netmavne. Presvedčí vysokými výnosmi tržných hľúz.  Je vysoko odolná proti virózam, háďatku zemiakovému Ro1, je dobre odolná proti chrastavotosti a striebristrosto, plesni zemiakovej a mechanickému poškodeniu.
Julinka je vhodná na dlodobé uskladnenie. Varný typ B.

Julinka uprednostňuje stredné až lepšie pôdy s rovnomerným zavlažovaním a prívodom živín. Je treba dbať aby pôda bola v dobrom stave.Julinka kvitne na bielo.Vnať je stredne vysoká.

Sadenie a hnojenie:
Julinka môže byť sadená z dôvodu stredného až vysokého nasadenia hľúz so sponom (riadok 75cm) 30-32 cm. Celková doporučená dávka dusíka je do 160 kg/ha.
Odporúčame preventívny postrek vnate proti plesni.

Odroda Malvína je skorá, pôvodom slovenská konzumná odroda. Varný typ B, po uvarení je pevnej konzstencie, netmavne. Hĺúzy sú dlho oválneho tvaru s jemnou žltou šupkou, plytkými očkami a žltou dužinou. Odroda Malvína má dobrú dynamiku tvorby veľkostne a tvarovo vyrovnaných hľúz. Je odolná proti napadnutiu plesňou zemiakovou a odolná proti napadnutiu chrastavitosťou obyčajnou a stredne odolná mechanickému poškodeniu. Hĺúzy sú vhodné ako prílohové zemiaky, ale aj na prípravu šalátov alebo pečených zemiakov. Výborne sa hodí na dlhodobé uskladnenie, odporúčaná doba spotreby v období október až máj.

Zemiaky SUNITANová holandská odroda SUNITA, ktorá je úspešným výsledkom kríženia odrôd Marabel a Carrera, je skorá konzumná odroda varného typu AB. Odroda má veľmi pekné vyrovnané oválne hľúzy, so žltou šupkou, plytkými očkami a tmavožltou dužinou. Sunita sa vyznačuje lahodnou chuťou a vysokou úrodnosťou. Je výborná na pranie. Jej výhodou je dlhá doba skladovania. Počet hľúz je 9 až 11. Je odolná proti háďatku  zemiakovému patotypu Ro1. Je stredne citlivá na SENCOR.

Zemiaky BohemiaSkorá konzumná odroda, ktorá patrí medzi novinky českých sadbových zemiakov. Výnos hľúz je veľmi vysoký. Vo svojej skupine odrôd patrí k najvýnosnejším. Hľúzy sú oválne, stredne veľké, s vyrovnaným podlhovastým tvarom. Odroda vyniká výbornou konzumnou kvalitou, čím sa zaraďuje
Čítať ďalej...