vrch 7

Odroda Ranomi je nová holandská skorá odroda,ktorá si našla miesto na zemiakovom trhu vďaka jej výbornej odolnosti voči chrastavitosti, svojim chuťovým vlastnotiam a vďaka jej výnostnosti. RANOMI sa vyznačuje pomerne veľkými, uniformnými, dlho oválnymi hľuzami s peknou svetlou šupkou s jemnými očkami a  peknou žltou dužinou. Je to pevný varný typ AB.
Odroda RANOMI je výborne odolná voči všeobecnej chrastavitosti, háďatku zemiakovému, rakovine zemiakovej. Odporúča sa preventívny postrek proti plesni zemiakovej. 
Odroda má strednú dobu skladovateľnisti. RANOMI je citlivá na SENCOR. Pozor na mechanické poškodenie pri zbere.

Julinka je nová, veľmi zaujímavá skorá odroda na trhu, s pomerne rýchlym štartom, s veľkými oválnymi vzhľadovo atraktívnymi hľúzami. Je vhodná na pranie a balenie s vynikajúcou vnútornou avonkajšou kvalitou. Čistá žltá šupka i dužina, po uvarení ani za surova netmavne. Presvedčí vysokými výnosmi tržných hľúz.  Je vysoko odolná proti virózam, háďatku zemiakovému Ro1, je dobre odolná proti chrastavotosti a striebristrosto, plesni zemiakovej a mechanickému poškodeniu.
Julinka je vhodná na dlodobé uskladnenie. Varný typ B.

Julinka uprednostňuje stredné až lepšie pôdy s rovnomerným zavlažovaním a prívodom živín. Je treba dbať aby pôda bola v dobrom stave.Julinka kvitne na bielo.Vnať je stredne vysoká.

Sadenie a hnojenie:
Julinka môže byť sadená z dôvodu stredného až vysokého nasadenia hľúz so sponom (riadok 75cm) 30-32 cm. Celková doporučená dávka dusíka je do 160 kg/ha.
Odporúčame preventívny postrek vnate proti plesni.

Odroda Malvína je skorá, pôvodom slovenská konzumná odroda. Varný typ B, po uvarení je pevnej konzstencie, netmavne. Hĺúzy sú dlho oválneho tvaru s jemnou žltou šupkou, plytkými očkami a žltou dužinou. Odroda Malvína má dobrú dynamiku tvorby veľkostne a tvarovo vyrovnaných hľúz. Je odolná proti napadnutiu plesňou zemiakovou a odolná proti napadnutiu chrastavitosťou obyčajnou a stredne odolná mechanickému poškodeniu. Hĺúzy sú vhodné ako prílohové zemiaky, ale aj na prípravu šalátov alebo pečených zemiakov. Výborne sa hodí na dlhodobé uskladnenie, odporúčaná doba spotreby v období október až máj.

Zemiaky Queen AnneQUEEN ANNE je skorá odroda zemiakov, varný typ AB s excelentnými chuťovými vlastnosťami. Vyznačuje sa veľmi pravidelnými oválnymi hľuzami s peknou žltou šupkou a krásnou žltou dužinou. Odroda kvitne na bielo. Napriek tomu, že patrí medzi skoré odrody je výborná pre dlhodobé skladovanie bez toho aby stratila svoje chuťové kvality. Queen Anne je vysoko odolná voči  Y-vírusu, vločkovitosti, odieraniu, chrastavitosti, striebristosti, škrnitosti zemiakov a háďatku zemiakovému Ro1 a Ro4. Queen Anne dosahuje najlepšie výnosy v podmienkach pod pravidelnou závlahou.

Zemiaky SUNITANová holandská odroda SUNITA, ktorá je úspešným výsledkom kríženia odrôd Marabel a Carrera, je skorá konzumná odroda varného typu AB. Odroda má veľmi pekné vyrovnané oválne hľúzy, so žltou šupkou, plytkými očkami a tmavožltou dužinou. Sunita sa vyznačuje lahodnou chuťou a vysokou úrodnosťou. Je výborná na pranie. Jej výhodou je dlhá doba skladovania. Počet hľúz je 9 až 11. Je odolná proti háďatku  zemiakovému patotypu Ro1. Je stredne citlivá na SENCOR.