Milí pestovatelia zemiakov,

Tak a je tu opäť ten čas!  Ďaľšia sezóna sadbových zemiakov sa pomaly ale isto rozbieha. 

Tak ako každý rok aj táto sezóna nesie svoje špecifiká, ovplyvnené najmä počasím. Rok 2023 nebol rozhodne jednoduchý pre  “zemiakárske krajiny” ako Holandsko a Nemecko,  kde sa termín výsadby kvôli chladnému počasiu posunul o niekoľko týždňov až na posledné májové týždne. Leto prialo výnosom, ale aj výskytu plesne, ktorý bol tiež pomerne vysoký. Nasledoval zber, ktorý bol  kvôli neprestávajúcim dažďom v Nemecku, Belgicku, Holandsku, katastrofálny, predlžený až do novembra, do posledných možných termínov, kedy farmári bojovali už s mrazmi.  Zasiahnuté boli najmä poloskoré odrody a ani s modernou technikou sa zo zaplavených plôch nepodarilo veľké množstvo zemiakov vôbec zozbierať. Odrody, ktoré boli neskoro vybrané tiež čelia problémom s kvalitou a dlhodobím uskladnením.

Rok 2023 ukázal, že produkcia zemiakov je čoraz náročnejšia, riskantnejšia a drahšia. Suché a horúce počasie na konci jara a začiatkom leta, extrémne výdatne dažde počas neskorého leta až jesene vedúce k záplavám, sú dôkazom klimatickej zmeny. Zemiakári musia s týmito faktormi počítať.

Situácia s nedostatkom zemiakov v hlavných zemiakárskych krajinách má  samozrejme vplyv na celý trh, teda týka sa aj nás. Nedostatok zemiakov ženie ceny sadby nahor. Dopyt po zdravej sadbe je vysoký.  Okrem iného chýbajú v Európe množiteľské plochy, ceny konzumu sa držia vysoko rovnako ako aj ceny hnojív a postrekov. Preto dôvodov, aby ceny sadby išli nadol nie je veľa. Tento rok, teda možno očakávať vyššie ceny najmä holandskej a nemeckej sadby, väčšie sadbové zemiaky a menšiu dostupnosť drobnej sadby.

Aj napriek tomu sme sa snažili priniesť Vám široký výber odrôd, ktoré sú Vami obľúbené, rovnako ako aj výber noviniek, z ktorých niektoré sme mali možnosť sadiť a predviesť Vám počas Dní poľa v Oponiciach 2023.

Prajeme všetkým úspešnú sezónu 2024 a tešíme sa na Vašu návštevu, či už na našej webovej stránke alebo u nás na predajni v Bánovciach nad Bebravou.