Rakovina zemiakov je spôsobená hubou Synchytrium endobioticum žijúcou na zemiakoch vo všetkých európskych štátoch. Huba obľubuje vlhšie a chladné podnebie, vyznačujúca sa vysokou odolnosťou, nakoľko v pôde dokáže zotrvať aj 30 rokov.

 

Príznaky rakoviny zemiakovej

Len málokedy sa na zelenej časti rastliny objavia symptómy rakoviny. Ak sa vyskytnú, na stonke zemiaka sa zvykne vytvoriť nádor pripomínajúci brokolicu. Pod povrchom pôdy má rastlina ďalšie podobné tumory. Na mladých hľuzách infekciu nemožno zistiť a na starších hľuzách sa choroba vyvíja na klíčkoch. Symptómy rakoviny zemiakovej si nemožno pomýliť so žiadnymi inými chorobami. V prvom štádiu sú nádory biele, neskôr hnedo čierne a v poslednom štádiu sa transformujú do medeno hrdzavej farby.

Ochrana pred rakovinou zemiakovou

Proti rakovine zemiakovej doposiaľ neexistuje žiadna účinná chemická ochrana. Najbežnejším a najúčinnejším spôsobom je použitie rezistentných typov odrôd, certifikovanej sadby, ktorá má štátom zaručenú istotu neobsahovania patogénnu rakoviny. Dôležitá je aj prevencia a teda viac než vhodné je zabrániť používaniu cudzieho náradia, strojov a pri práci s kontaminovaným materiálom byť opatrný.