vrch 10

Chateau je nová poloskorá holandská odroda varného typu AB. Vyznačuje sa dlhými oválnymi hľúzami s jemnými očkami, jemnou šupkou a žltou dužinou.
Chateau má vynikajúce varné a chuťové vlastnosti. Je dobre odolná voči háďatku zemiakovému patypu RO1 a RO4, voči rakovine zemiakovej.Odroda nie je citlivá na SENCOR. Je odporúčaný preventívny postrek proti plesni zemiakovej.

Ballerina je nová dánska skorá až poloskorá odroda, testovaná v Českej republike, kde dosiahla špičkové výkony v horúcich, suchých rokoch. Ballerina presvedčí vynikajúcou varnou kvalitou a veľmi vzhľadnými hľúzami. Odroda tiež poteší svojou dlhodobou skladovateľnostou, vynikájúcou chuťou a úrodnosťou.

Ballerina je varný typ AB, má vzhľadné pekné hľúzy so žltou peknou jemnou šupkou a žltou dužinou. Hľúzy majú veľmi nízky obsah cukru aj po dlhej dobe skladovania, čo garantuje jej dobré chuťové vlastnosti aj po dlhej dobe skladovania.

Ballerina je odroda do lepších pôd,s pravidelným zásobovaním živin, odporúčame zabezpečiť zavlažovanie v počiatočnom štádiu,vtedy sa odmení vysokými výnosmi s peknými veľkými hľúzami.Ballerina je dobre odolná voči chrastavitosti, plesni na hľúzach, háďatku, rakovine zemiakovej.

Odroda OTOLIA, novinka sezóny 2018, je zaradená medzi odrody s vysokou perspektívou na našom trhu vďaka jej veľkým atraktívnym hľúzam, vysokej odolnosti voči chorobám a jej chuťovým vlastnostiam.  Otolia je stredne skorá odroda, varný typ B, s pevnou žltou šupkou, ktorá chráni hĺúzy pred napadnutim plesňou zemiakovou. Žltá šupka je jemná, može byť mierne sieťovaná s jemnými očkami. Dužina je krásne žltá. Nahadzovanie hľúz začína pomaly, v posledných štádiach je rapídne.
Otolia uprednostňuje pôdy s rovnomerným zásobovaním živín a vody. Je veľmi dobre skladovateľná.
Otolia sa vyznačuje jej vysokou odolnosťou voči rakovine zemiakovej, chrastavitosti, plesni zemiakovej na hľúzach aj na listoch, háďatku zemiakovému.

Odroda CAMEL je poloskorá  odroda so sýtočervenou hladkou šupkou, varný typ AB. Pôvodne vyšľachtená z odrody ROSARA, čo zaručuje jej vysokú konzumnú a stolovú hodnotu. Camel sa vyznačuje stredne veľkými až veľkými hľúzami so sýtožltou dužinou a vynikajúcou maslovou chuťou. Táto šalátovka je veľmi dobre odolná voči vírusovým chorobám, odolná voči plesni zemiakovej na vňati i na hľúzach, odolná proti chrastavitosti obyčajnej,háďátku zemiakovému patotypy Ro1 Pa 2+3.  Odroda CAMEL je veľmi spoľahľivá odroda, vyznačujúca sa vysokými výnosmi, s vysokým percentom veľkých hľúz. Odroda sa tiež vyváža do Severnej Afriky a južnej Európy.
Odroda Camel v pokusoch na Slovensku a v Čechách (oblasť Vysočina) dosiahla stabilné a vyrovnané výnosy.
Pevná šupka ju predurčuje na pranie a balenie.
Odrodu Camel doporučujeme do všetkých typov pôd. Je vhodná na dlhodobé skladovanie.
Odroda Red Lady je pôvodom nemecká novinka, ktorá nadväzuje na úspechy odrody Red River. Červená odroda Red Lady je stredne skorá odroda, varného typu B. Red Lady sa vyznačuje  dlho ováľnymi hľuzami s jemnou šupkou a plytkými očkami a peknou sýto žltou dužinou.Odroda je veľmi dobre odolná voči mechanickému poškodeniu, chrastavitosti, plesni zemiakovej na hlúzach aj na listoch a tiež striebristosti. Je odolná voči rakovine zemiakovej a háďatku zemiakovému. Patrí medzi stabilné a spoľahlivé odrody. Je  veľmi dobre skľadovateľná až do neskorej jari.