vrch 11

Odroda Santera je vynikajúca konzumná odroda so špičkovou stolnou hodnotou, vemi vhodná pre prípravu zemiakového šalátu. Jej sýto žltá farba po uvarení doslova vystupuje zo servírovacích tanierov a láka ku konzumácií. Santera kvitne ojedinele na bielo, trs je nižší až stredný, hľúzy sú dlho oválne, tvarovo veľmi vyrovnané. Santera má jemné plytké očká. Pod jedným trsom je približne 12-16 hľúz. Dužina je sýto žltá, šupka je sýto žltá. Netmavne za surova ani po uvarení. Vynikajúca chuť, jemná štruktúra hľúz, varný typ A.

Odroda sa veľmi dobre skladuje, má pomerne dlhú dobu dormancie. Doporučujeme hľúzy pred sadením predklíčiť. Ideálne sú hlinito piesčité pôdy s dobrou zásobou živín. Vysádzame vždy do predhriatej pôdy zvlášť ak sadíme do pôd ťažkých a hlinitých. Podľa potreby aplikujeme strednú až vyššiu dávku  dusíku. Odolnosť voči chrastavitosti je dobrá. Treba dávať pozor na vločkovitosť.
Ak je možnosť odroda je vďačná za pestovanie pod závlahou.

Doporučujeme kvalitnú ochranu prosti plesni zemiakovej  a tiež proti hnedej a terčovitej škvrnitosti. Je veľmi dobre odolná proti vírusu Y.

Odroda CAMEL je poloskorá  odroda so sýtočervenou hladkou šupkou, varný typ AB. Pôvodne vyšľachtená z odrody ROSARA, čo zaručuje jej vysokú konzumnú a stolovú hodnotu. Camel sa vyznačuje stredne veľkými až veľkými hľúzami so sýtožltou dužinou a vynikajúcou maslovou chuťou. Táto šalátovka je veľmi dobre odolná voči vírusovým chorobám, odolná voči plesni zemiakovej na vňati i na hľúzach, odolná proti chrastavitosti obyčajnej,háďátku zemiakovému patotypy Ro1 Pa 2+3.  Odroda CAMEL je veľmi spoľahľivá odroda, vyznačujúca sa vysokými výnosmi, s vysokým percentom veľkých hľúz. Odroda sa tiež vyváža do Severnej Afriky a južnej Európy.
Odroda Camel v pokusoch na Slovensku a v Čechách (oblasť Vysočina) dosiahla stabilné a vyrovnané výnosy.
Pevná šupka ju predurčuje na pranie a balenie.
Odrodu Camel doporučujeme do všetkých typov pôd. Je vhodná na dlhodobé skladovanie.Annalena je poloskorá šalátová a prílohová odroda výbornej kvality a chuti, pevnej konzistencie, vhodná na šúpanie. Je varný typ A.

Annalena je šalátová odroda vhodná aj ako prílohový zemiak, výbornej kvality, ktorá vyniká sýto žltou dužinou a peknými dlho-oválnými hľúzami s jemne sieťovanou šupkou a plytkými očkami.
Vyznačuje sa vysokými výnosmi, jej vlastnosti ju predurčujú na balenie, jej vnútorná kvalita je spojená s dobrými agronomickými parametrami a je zárukouveľmi dobrého odbytu s predpokladaným záujmom pestovateľov.

Pestovateľské pokyny:
Annalena uprednostňuje stredne kvalitné pôdy s rovnomerným zavlažovaním. Vysoký počet hľúz bude zaistený pravidelnou  závlahou.
Annalena môže byť sadená so sponom 32-34cm (t.j ca 40.400 rastlin na hektár pri triedení 35/50). Hĺbka sadenia je štandardná.
Annalena má vynikajúce kľudové obdobie, avšak tesne pred sadením je vhodný 3-denný tepelný šok. Je treba brať v úvahu zvýšenú citlivosť kľíčkov. Prípadné morenie sa doporučuje aplikovať opatrne a otestovať znášanlivosť.
Annalena je vďačná za harmonické hnojenie. Dusíkaté hnojivá sa doporučujú v pomere 140kg/ha. Doporučujeme aj draselné hnojivá a prívod horčíku, ktorý zaručí dobrý výnos a kvalitu hľúz.

Annalena je veľmi dobre odolná voči plesni zemiakovej na vňati, chrastavitosti, háďatku.

Je to kľudná odroda, s pomerne dorbými skladovacími potenciálom až do jari.


Bernina je poloskorá šalátová a prílohová odroda, výbornej kvality a chuti, pevnej konzistencie, vhodná na šúpanie. Je to varný typ A.

Bernina je typická šalátová odroda, ktorá vyniká krásnou sýto žltou dužinou, farebnou stabilitou, vzhľadovo príťažlivými dlho-oválnými hľúzami s hladkou šupkou a plytkýi očkami, tak že vo svojom segmente vystupuje do popredia. Bernina je veľmi spoľahlivá odroda, ktorá dáva vysoké výnosy.

Pestovateľské pokyny:

Bernina uprednostňuje stredne kvalitné až lepšie pôdy s rovnomerným zavlažovaním a prívodom živín.
Bernina môže byť sadená so sponom 30-32 cm (t.j. 43000 rastlín na hektár, pri triedení 35/55). Pri vyššom cielovom triedení je možno štandardný spon zvýšiť o 2 cm. Štandardnú  hĺbku sadenia možno na silne úrodných miestach  zvýšiť o 2 cm, s tým, že prekrytie pôdou smie byť max. 17 cm. Bernina má vynikajúce kľudové obdonie, tesne pred sadením je vhodným tepelný šok. Eventuálne  morenie je nutné aplikovať opatrne.

Bernina je vďačná za harmonické hnojenie. Táto odroda má veľkú schopnosť vstrebvať dusík - nemala by byť prekročená celková doporučená hodnota 120kg/ha.
Bernina je veľmi dobre odolná voči plesni zemiakovej, voči mechanickému poškodeniu, háďatku zemiakovému.

Je vhodná na dlhodobé skladovanie, až do neskorej jari.

 

Dominika patrí medzi české novinky 2016 poloskorých zemiakov firmy VESA VELHARTICE, kde výskumníci vyšlachtili na základe požiadaviek záhradkarov hľúzu varného typu "A- AB" sýtožltej farby, guľatooválného tvaru, s plytkými očkami. Odroda sa vyznačuje vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami a nízkou náročnosťou na pôdu. Po uvarení netmavne, drží si pevnú konzistenciu. Dominika je vhodná na široké použtie, je vhodnou voľbou do šálatov, polievok ale i pre prílohové jedlá. Je zaradená medzi bio odrody. Je vhodná na stredné až dlhodobé skladovanie.
Dominika je odolná voči mechanickému poškodeniu, chrastavitosti, hnedej škvrnitosti, koreňomorke, černaniu stonky, vločovitosti, striebristosti, háďatku Ro1, Ro4 , vírusu Y. Je vhodná na pranie a balenie a spĺňa všetkzy potreby veľkovýroby.