vrch 11

Poloneskorá odroda CASCADA, pevného varného typu B patrí vďaka vysokému nasadeniu hľúz a veľmi vysokým výnosom k veľmi spoľahlivým  odrodám na trhu. Cascada presvedčí veľkými vzhľadnými oválnymi hľúzami, s peknou jemnou šupkou, s jemnými očkami a vo vnútri krásnou  žltou dužinou. Hľúzy nie sú za surova nachylné k zafarbeniu za po uvarení netmavnú, sú výbornou voľbou pri výrobe polotovarov. Obsah škrobu je pomerne 14%.

CASCADA je veľmi dobre odolná voči háďatku Ro1,Ro4, černaniu stonky, vločkovitosti, hrdzaveniu dužiny, hnilobe hľúz, Y virusu. Je odolná voči chrastavitosti a tiež voči plesni na vňati.

Počas vegetačného  vývoja je trs stredne vysoký, kvety kvitnú bielou farbou v hojnom počte.

CASCADA je výborne uskladniteľna odroda po dobu dlhšiu ako 6 mesiacov.

Veľmi obľúbená nemecká stredne skorá odroda JULE patrí medzi pevné varné typy A-AB. JULE sa vyznačuje veľmi peknými tvarovo vyrovnanými veľkými hľúzami sýto žltej dužiny s veľmi peknou hladkou šupkou, ktoré ju robia vhodnou odrodou na balenie. JULE nezaostáva ani v chuťovej kvalite. Vyznačuje sa excelentnými chuťovými vlastnosťami a radí sa k najchutnejším odrodám od nemeckého šľachtiteľa Solana.
Odroda je vysoko odolná voči chrastavitosti, mechanickému poškodeniu, odieraniu, plesni na hľúzach, plesni na listoch, striebristosti, vločkovitosti, PVY vírusu. Vyznačuje sa vysokou dormanciou a dobrou skladovateľnosťou až 6 až 7 mesiacov.

Odroda REGINA je stredne skorá šalatová odroda, so žltou jemnou šupkou, sýtožltou dužinou a excelentnou chuťou.
Odroda je varný typ AB, má kvalitu šalátového zemiaka, po uvarení netmavne.  Hľuzy sú oválne, s hladkou šupkou, s jemnými plytkými očkami a krásnou sýto žltou dužinou. 
Regina patrí medzi vysoko úrodné odrody. Vysoký výnos tvarovo vyrovnaných a atraktívnych hľúz ju predurčuje pre predaj. 
Doba dormancie je tiež vysoká, Reginu je možné skladovať až do jari.
Regina je odolná voči chrastavitosti, rakovine zemiakovej, háďatku zemiakovému, mechanickému poškodeniu. Odporúčame preventívny postrek voči plesni zemiakovej.

Odroda REGINA je citlivá na SENCOR.

Stredne skorá, červená šalátová odroda RAMONA je pre pestovateľov veľmi atraktívna vďaka veľmi vzhľadným hľúzam s hladkou červenou šupkou, špičkovej konzumnej kvalite a  zaujímavej aromatickej chuti. Doterajšie výsledky jej pestovania potvrdzujú jej vysokú konzumnú kvalitu.
K tomu patrí atraktívna červená farba šupky, ktorá má pod sebou ešte jednu červenú šupku.  Ramona patrí medzi šalátové odrody so sýto žltou dužinou, varný typ A. Výnos je vysoký s vyrovnaným triedením hľúz. Počiatočný vývoj je rýchly. Odroda je veľmi dobre skladovateľná až do začiatku jari.
RAMONA je odolná voči háďatku zemiakovému Ro1, 3 a 5, je veľmi dobre odolná proti virovým chorobám, plesni zemiakovej, chrastavitosti zemiakovej. Pri uvarení dužina netmavne. Je málo náchylná na mechanické poškodenie.

Odroda LAUDINE patrí medzi poloskoré konzumné odrody s atraktívnou šupkou, vhodnou pre pranie a balenie a spracovanie v lúparňach. Odroda sa vyznačuje dlhooválnými hľúzami s plytkými očkami a žiarivo žltou šupkou. Laudine je  pebný varný typ AB, s priemerým obsahom sušiny a dobrou konzumnou kvalitou.
Odroda je rezistentná voči háďatku RO1 a RO4 a rakovine zemiakovej. Vyznačuje sa dobrou odolnosťou voči Y vírusu, je stredne odolná voči plesni zemiakovej na vňati a hľúzach a všeobecnej chrastavitosti.

Pred sadením je vhodné sadbu narašiť. Odroda je citlivá na SENCOR.
Doporučujeme preventívny postrek voči plesni zemiakovej.
So zberom je dobre počkať najmenej 3 týždne po zničení vňate, pretože odora je citlivejšia na mechanické poškodenie. Nie je citlivá na sivé škvrny.

Odroda sa vyznačuje dobrou dobou dormancie, preto je vhodná na dlhodobé skladovanie až do začiatku jari.