vrch 3

Varný typ A: PEVNÉ - Zemiaky s pevnou, jemnou dužinou po vare, nerozvárajú sa ani po dlhšej dobe varenia, sú príjemne vlhké, lojovité. Vhodné sú na šaláty, na varenie v šupke, na lúpanie a ako príloha.
Varný typ B: POLOPEVNÉ - Zemiaky s polopevnou, jemnou až hrubšou dužinou po varení, mierne múčnaté, po dlhšej dobe varenia sa čiastočne rozpadávajú. Vhodné sú ako príloha, do šalátov, do cesta, na halušky, gulášov a polievok.
Varný typ C: POLOMÚČNÉ - Zemiaky s mäkkou dužinou po varení, múčnaté, varením sa ľahko rozvaria. Sú ideálne na prípravu zemiakového pyré, výborné sú pečené v šupke, hodia sa na lokše, placky, chipsy a hranolky.

ODRODY PODĽA VEGETAČNEJ DOBY:

veľmi skoré                          90 - 100 dní
skoré                                 100 - 110 dní
stredne skoré                     110 - 120 dní
poloneskoré až neskoré      nad 120 dní

RIVIERA
Super skorá odroda, zberať úrodu môžme už za 61 až 70 dní od výsadby. Rodivosť je vysoká. Hľuzy sú veľmi veľké oválneho tvaru. Šupka je stredne hrubá žltej farby, dužina je bledožltá.
AGÁTA
Veľmi skorá odroda so žltou šupkou a svetlo žltou dužinou, hľúzy sú veľké, oválne s plytkými očkami, vysoko úrodná, varný typ A, vhodná na priamy konzum.
IMPALA
Konzumná odroda, vhodná pre letný a jesenný konzum, odporúčaná spotreba v období jún – december. Odroda je určená na priamy konzum ako príloha. Varný typ B, po uvarení stredne pevnej konzistencie, menej múčnaté, netmavne. Hľuzy sú oválne so žltou šupkou, veľmi plytkými očkami a žltou dužinou. Dosahuje vysoké úrody s úrodovým potenciálom 65 t.ha-1. Má rýchlu dynamiku tvorby hľúz, je určená pre zber v druhom zberovom termíne. Proti plesni zemiakovej vykazuje nižšiu odolnosť na vňati i na hľuzách, je stredne odolná proti chrastavitosti obyčajnej. Hľuzy sú stredne odolné proti mechanickému poškodeniu.
MADELAINE
Veľmi skorá až skorá konzumná odroda so žltou šupkou a žltou dužinou, veľké oválne hľúzy s plytkými očkami, varný typ AB, vhodné na priamy konzum.
AGRIA
tredne skoré až stredne neskorá odroda oválnymi veľmi veľkými hľúzami, dužina je tmavo žltá, vysoko úrodná, varný typ BC, vhodná na priamu spotrebu, na výrobu hranolkov, ale aj na dlhodobé skladovanie.
ALMERA
Skorá odroda so žltou šupkou a dužinou, hľúzy sú veľké dlhooválne s plytkými očkami, úrodnosť je vysoká až veľmi vysoká, varný typ B, vhodné na priamy konzum.
MARANCA
skorá odroda so žltou šupkou a dužinou, hľúzy sú veľké dlhooválne s plytkými očkami, úrodnosť je veľmi vysoká, varný typ B, vhodné na priamy konzum
RED SCARLET
Holandská odroda s červenou šupkou, vysokou úrodnosťou, veľmi plytkými očkami a svetložltou dužinou, hľuzy sú oválne až dlhooválne, varný typ B, úrodnosťou a dynamikou narastania hľúz prevyšuje odrodu Impala, je dobre skladovateľná.
KURODA
Stredne skorá až neskorá odroda s červenou šupkou a jasno žltou dužinou, hľúzy sú oválne, veľké až veľmi velké s plytkými očkami,  varný typ B, vhodná na skladovanie a priamy konzum.
VIVALDI
Holandská odroda so žltou hladkou šupkou, veľmi plytkými očkami a svetložltou dužinou, hľuzy sú oválneho, až dlhooválneho tvaru a majú veľmi dobrú vonkajšiu aj vnútornú kvalitu, dáva vysoké úrody, varný typ B, je veľmi dobre skladovateľná až do jari.
MAGDA
Konzumná odroda, vhodná pre letný a jesenný konzum, odporúčaná spotreba v období jún – december. Odroda je určená na priamy konzum ako príloha, je vhodná aj na prípravu šalátov. Varný typ B – A, po uvarení pevnej konzistencie, lojovité, stredne tmavne. Hľuzy sú krátkooválne so žltou šupkou, plytkými očkami a žltou dužinou. Dosahuje stredne vysoké úrody s úrodovým potenciálom 45 t.ha-1. Má rýchlu dynamiku tvorby hľúz, je určená pre zber v prvom a druhom zberovom termíne. Proti plesni zemiakovej vykazuje nižšiu odolnosť na vňati i na hľuzách, stredne odolná proti chrastavitosti obyčajnej. Hľuzy sú odolné proti mechanickému poškodeniu.
PICASSO
jedna z najznámejších odrôd asi hlavne pre svoju odolnosť na choroby, preto ju v mnohých krajinách využívajú na biologické pestovanie, stredne skorá až stredne neskorá odroda s žltou šupkou a dužinou, oválne veľké hľúzy, vysoká úrodnosť, varný typ C, vhodná na priamy konzum ale aj dlhodobé skladovanie.
Santé.Stredne skorá až neskorá odroda s žltou dužinou a žltou šupkou s červenými plytkými očkami, oválne hľúzy sú veľmi veľké, dosahuje vysokú úrodnosť, varný typ B, veľmi dobrá prispôsobivosť vysokým teplotám a suchu, vhodné na priamy konzum ale aj dlhodobé skladovanie.
MURATO
Stredne skorá až stredne neskorá odroda s červenou šupkou a svetlo žltou dužinou, veľké hľúzy oválneho až dlhooválneho tvaru, vysoko úrodná, varný typ B, vhodná na priamy konzum ale aj dlhodobé skladovanie
MARKIES
odroda vyšľachtená z Agrie, neskorá až veľmi neskorá s žltou šupkou a svetlo žltou dužinou, hlúzy sú veliké dlho oválneho tvaru vyrovnanej veľkosti s plytkými očkami, vysoko úrodná, varný typ BC, vhodná na priamy konzum a dlhodobé skladovanie.
CICERO
Konzumná odroda vhodná na uskladnenie, odporúčaná spotreba v období október – apríl. . Odroda je určená na priamy konzum ako príloha. Varný typ B – BC, po uvarení stredne pevnej konzistencie, stredne múčnaté, stredne tmavne. Hľuzy sú oválne s červenou šupkou, plytkými očkami a svetložltou dužinou. Dosahuje vysoké úrody s úrodovým potenciálom 60 t.ha-1. Proti plesní zemiakovej vykazuje strednú až vyššiu odolnosť na vňati i na hľuzách, má nižšiu odolnosť proti chrastavosti obyčajnej. Hľuzy sú odolné proti mechanickému poškodeniu.
VICTORIA
Výkonná odroda typu Agria, ale s vyrovnanejšími hľúzami, ktoré neprerastajú a netrpia dutosťou. Oválne až dlhooválne hľúzy majú žltú šupku a žltú dužinu. Varný typ B. Výborne sa skladuje. Rezistentná rakovine zemiaka rase D1 háďatku zemiakovému Ro1.
BELLINI
Konzumná odroda vhodná na uskladnenie, odporúčaná spotreba v období september – apríl. Odroda je vhodná na priamy konzum ako príloha. Varný typ B, po uvarení stredne pevnej konzistencie, stredne múčnaté, po uvarení netmavne. Hľuzy sú oválne až dlhooválne so svetložltou šupkou, plytkými očkami a svetložltou dužinou. Dosahuje veľmi vysoké úrody. Odroda je menej odolná proti napadnutiu plesňou zemiakovou, je stredne odolná proti napadnutiu chrastavitosťou obyčajnou. Hľuzy sú stredne odolné proti mechanickému poškodeniu.
STEMSTER
Konzumná odroda vhodná na uskladnenie, odporúčaná spotreba v období september – máj. Odroda je vhodná na priamy konzum ako príloha. Varný typ B, po uvarení stredne pevnej konzistencie, stredne múčnaté, po uvarení slabo tmavne. Hľuzy sú oválne so svetločervenou hladkou šupkou, plytkými očkami a svetložltou dužinou. Dosahuje veľmi vysoké úrody. Odroda je stredne odolná proti napadnutiu plesňou zemiakovou, je stredne odolná proti napadnutiu chrastavitosťou obyčajnou. Hľuzy sú odolné proti mechanickému poškodeniu.
DESIREE
Konzumná odroda vhodná na uskladnenie, odporúčaná spotreba v období október – apríl. . Odroda je určená na priamy konzum ako príloha. Varný typ B – BC, po uvarení stredne pevnej konzistencie, stredne múčnaté, stredne tmavne. Hľuzy sú oválne s červenou šupkou, plytkými očkami a svetložltou dužinou. Dosahuje vysoké úrody s úrodovým potenciálom 60 t.ha-1. Proti plesní zemiakovej vykazuje strednú až vyššiu odolnosť na vňati i na hľuzách, má nižšiu odolnosť proti chrastavosti obyčajnej. Hľuzy sú odolné proti mechanickému poškodeniu.